LBG (Mączka Chleba Świętojańskiego)

Mączka Chleba Świętojańskiego to mączka z bielma zmielonych nasion (bobów) drzewa szańczyna rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego.
Jest to proszek barwy białej do żółtawej, o mało wyczuwalnym zapachu i smaku. Zawiera >75% galaktomannanu, składającego się z D-mannozy i D-galaktozy (1:2), ok 4% pentozanów, 6-7% białek, <1,2% popiołu. Ubytek przy suszeniu <15%. Słabo higroskopijny. Rozpuszcza się w gorącej (>80°C) wodzie. Lepkość 1% r/w 2700-2900 cP.
Zagęstnik niewrażliwy na działanie soli, kwasów i temperatury. Zapobiega synerezie, opóźnia krystalizację w produktach mrożonych. Rozpuszczony w gorącej temperaturze (95°C) daje roztwory o wysokiej lepkości trwałej po ochłodzeniu i odpornej na zmiany pH. W pH<3 ulega hydrolizie. Wrażliwy na działanie enzymów i substancji utleniających.
Tworzy dobrą synergię. W połączeniu z gumą ksantanową tworzy termo-odwracalny żel. W połączeniu z karagenem lub agarem wzmacnia ich siłę żelu.
Stosowany głównie przy wyrobie topionych serów, lodów i produktów mleczarskich, przetworów owocowych oraz w mieszankach funkcjonalnych dla przemysłu mięsnego.

Nasze produkty

Karagen

Karagen składa się z naturalnych polisacharydów i występuje w strukturach określonych odmian czerwonych wodorostów.  W odróżnieniu od innych hydrokoloidów, karagen posiada  zdolność do tworzenia żeli wodnych przy bardzo niskich stężeniach.

Guma Konjak

Guma konjac składa się wysoko-molekularnego polisacharydu, który jest podobny do pektyny pod względem struktury i funkcji. 

Guma ksantanowa

Rozpuszczalny w wodzie, mleku, roztworach cukru, soli oraz 20% etanolu. Granulat lepiej dysperguje dając przeźroczyste, klarowne roztwory

Alginian Sodu

Kwas alginowy to naturalnie wystepujący kopolimer kwasu mannurowego i guluronowego. Jest składnikiem ścian komorkowych wielu alg i trawy morskiej.

Agar

Agar, agar-agar, polisacharyd zbudowany głównie z agarozy i agaropektyny, galaretowata, koloidalna substancja otrzymywana z glonów (krasnorostów występujących w oceanie indyjskim i w zachodniej części oceanu spokojnego).

Guma Arabska

Zestalony sok drzew akacjowych (np.Accacia Senegal) rozpuszczany w wodzie dla oczyszczenia, a następnie suszony (rozpyłowo) i mielony Polisacharyd, którego główny łańcuch tworzy galaktoza z bocznymi łańcuchami arabinozy, ramnozy i kwasu glukuronowego w stosunku 3:3:1:1

LBG

Mączka Chleba Świętojańskiego to mączka z bielma zmielonych nasion (bobów) drzewa szańczyna rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego.

Pektyna

Pektyna występuje w wielu owocach, ale szczególnie bogate w pektyny są owoce cytrusowe i jabłka.

CMC

Karboksymetyloceluloza (CMC) lub guma celulozowa, jest stosowany jako modyfikator lepkości lub środek zagęszczający.