Pektyna E440(i)

Pektyna występuje w wielu owocach, ale szczególnie bogate w pektyny są owoce cytrusowe i jabłka.
Właściwości pektyny zależą od stopnia estryfikacji (DE) który jest podany w procentach.
Pektyny dzielą się na:

  • Pektyna Wysoka Metoksylowana (HM)  z DE równej lub powyżej 50, 
  • Pektyna Nisko Metoksylowana (LM)  z DE mniej niż 50.

Pektyna LM może również być albo amidowaną (LMA) lub nieamidowany (LMC). W zależności od DE te pektyny są klasyfikowane jako szybko-żelujące (RS + rapid set) lub wolno osadzające (SS = slow set) na przykład. Roztwory pektyny są stabilne w warunkach kwasowych (pH pomiędzy 3,2 a 4,5), nawet w wysokich temperaturach.  
Pektyny termo-stabilne HM tworzą żele, gdy pH jest niskie (mniej niż 3,5), a stężenie cukru jest wysokie (zawartość suchej masy powyżej 60%). Jeśli mamy do czynienia z mniejsza zawartością suchej masy lepiej stosować pektyny LM. Zawartości suchej substancji i wartości pH wpływają na szybkość i siłę żelowania.   Tworzenie żelu nie jest jedyną funkcją pektyn. Pektyny HM doskonałe stabilizują kwaśne napoje mleczne.  
Pektyny HM są również stosowane dla zwiększania lepkości w napojach bezalkoholowych.

Nasze produkty

Karagen

Karagen składa się z naturalnych polisacharydów i występuje w strukturach określonych odmian czerwonych wodorostów.  W odróżnieniu od innych hydrokoloidów, karagen posiada  zdolność do tworzenia żeli wodnych przy bardzo niskich stężeniach.

Guma Konjak

Guma konjac składa się wysoko-molekularnego polisacharydu, który jest podobny do pektyny pod względem struktury i funkcji. 

Guma ksantanowa

Rozpuszczalny w wodzie, mleku, roztworach cukru, soli oraz 20% etanolu. Granulat lepiej dysperguje dając przeźroczyste, klarowne roztwory

Alginian Sodu

Kwas alginowy to naturalnie wystepujący kopolimer kwasu mannurowego i guluronowego. Jest składnikiem ścian komorkowych wielu alg i trawy morskiej.

Agar

Agar, agar-agar, polisacharyd zbudowany głównie z agarozy i agaropektyny, galaretowata, koloidalna substancja otrzymywana z glonów (krasnorostów występujących w oceanie indyjskim i w zachodniej części oceanu spokojnego).

Guma Arabska

Zestalony sok drzew akacjowych (np.Accacia Senegal) rozpuszczany w wodzie dla oczyszczenia, a następnie suszony (rozpyłowo) i mielony Polisacharyd, którego główny łańcuch tworzy galaktoza z bocznymi łańcuchami arabinozy, ramnozy i kwasu glukuronowego w stosunku 3:3:1:1

LBG

Mączka Chleba Świętojańskiego to mączka z bielma zmielonych nasion (bobów) drzewa szańczyna rosnącego w rejonie Morza Śródziemnego.

Pektyna

Pektyna występuje w wielu owocach, ale szczególnie bogate w pektyny są owoce cytrusowe i jabłka.

CMC

Karboksymetyloceluloza (CMC) lub guma celulozowa, jest stosowany jako modyfikator lepkości lub środek zagęszczający.